+7 oy
127 gösterim
Dini Hikayeler kategorisinde (462,810 puan) tarafından

Bedevinin Armağanı Eski zamanlarda, çölde yaşayan fakir bir bedevi ile karısı varmış. Bedevi yaşadığı hayattan çok şikayetçi değilmiş ama karısı çektikleri sıkıntı sebebiyle durmadan şikayet eder, kocasını bunaltırmış. Onun daha çok çalışıp kazanmasını ve kendisini bu yoksulluktan kurtarmasını istermiş.

Kocası söylediklerini dinledikten sonra ona sabretmesini tavsiye eder, sabrın kendilerini olgunlaştıracağını ve iyi huylar kazandıracağını söylermiş. Kadın onun güzel sözlerine bir süre dirense de sonunda boyun eğmiş ve susmuş. Onun yoksul hayatına ayak uyduracağını söylemiş. 

Bir zaman sonra karısının boyun eğişi karşısında yumuşayan bedevi, daha çok kazanmak için çare aramayı kabul etmiş. 

Beraberce düşünüp taşınmışlar, sonunda bedevi cömertliği ile meşhur olan Bağdat Halifesine gitmeye karar vermiş. 

Karısının tavsiyesine uyup kendileri için çok önemli olan bir testi suyu Bağdat Halifesine hediye olarak sunmayı düşünmüş. Testiyi güzelce hazırlamış, temiz yağmur suyuyla doldurup ağzını mühürlemiş, güzelce keçeye sarmış ve yola çıkmış. 

Uzun yolculuğu sırasında hem heyecanlanıyor, hem de kıymetli hediyesinden dolayı seviniyormuş. 

Bağdat Halifesinin hediyesini begeneceğini düşünüyormuş. 

Bağdat şehrine varınca hemen halifenin sarayına gitmiş. Halifenin kendisi gibi güler yüzlü, merhametli adamları, onu sarayın kapısında karşılamışlar. Görünüşünden muhtaç bir bedevi olduğunu anlamış ama belli hiçbir şey etmemişler.

Sarayın yakınından Dicle nehri akmasına rağmen onun getirdiği bir testi suyu çok önemli bir hediyemiz gibi kabul etmişler. Omu güzelce ağırlamışlar. Hediyesini alıp halifeye götürmüşler. Halife de bedevinin hediyesini kabul etmiş ve ona armağanlar vermiş. Sonra testiyi ağzına kadar altınla doldurup geri vererek onu uğurlamış. Halifenin adamları onu bir gemiye bindirip memleketine göndermişler. 

Bedevi Dicle nehrini o zaman görmüş ve hediyesinin gerçekte hiç bir değeri olmadığını anlamış; Halifenin cömertliğinin farkına varmış ve ona dua etmiş.


"Havuzun suyu temiz olursa. Lülelerin de temiz su akar. Padişah adil ve cömert olursa. hizmetkarları da onun yolundan gider."

3 Yorumlar

+4 oy
(1,215,120 puan) tarafından
Sondaki söz özetlemeye yetmiş hikayeyi☆ güzelmiş☆
(462,810 puan) tarafından
Thank you Belinay ♡
+4 oy
(546,530 puan) tarafından
Çok iyi olmuş Elifnaz
(462,810 puan) tarafından
teşekkürler Sevim ♡
+4 oy
(285,570 puan) tarafından
Mariyen 5 gelecekmi?
(462,810 puan) tarafından
Hayır o seri bitti ama istersen Ramazan bittikten sonra 2 ya da 3 bölüm daha yazarım
(285,570 puan) tarafından
Tabi isterim, eger zahmet olmassa
...