0 oy
138 gösterim
Gerçek Hikayeler kategorisinde (270 puan) tarafından
EPİLEPSİ

     Ayakkabı boyasından dolayı siyah lekeli elleriyle turuncu terliği müşterinin ayağanına uzattı Boyacı Şeref " Boyayalım abi" dedi.

      

   Bir elinde tesbih sallayan diğer elinde çayından bir yudum alan müşteri "Boya bakalım şeref.Yalnız çabuk gel çayım bittikten sonra kalkarım"dedi.

  

    "Tamam abi"dedi koşarak ahşap boya sandığının yanına gitti Şeref.

Boyadı, cilaladı, konuştu ayakkabıyla "Beni müşteriye mahcup etme .Milletin içine çıktığında fiyakalı gözük."

      

     Sonra koştu geldi Şeref.Müşteriye ayakkabısını verdi .Parasını ve tek sermayesi olan terliğini aldı"bereket versin abi"dedi.Arkasını döndü az ilerledi.Durdu ve beyninde şimşek çaktı sanki.Beynin sağ lobuyla sol lobu bilgi alışverişini kesti.Yığıldı sırtüstü yere.Göbeğinin üstündeki terlik vücudunun titremesinden yere düştü. Vücuduna elektirik veriliyordu sanki.

Boyacı Şerefi tanıyanlar sardı etrafını.Biri "Sara nöbeti tuttu bunu yine "dedi.

  

   "Kaşık getirin"

   "Hastaneyeye götürelim"

   "Su getirin"

    

    Her kafadan sesler yükseldi.Boyacı Şeref Sara nöbetinden vücudu titredi titredi biraz sonra kendine geldi"Ben iyiyim "dedi.Nolduğunun oda farkında değildi.

Şaşkın bakışların arasından doğruldu Şeref .Boya sandığının yanına gitti ve oturdu .Boş bakışlarla etrafına bakınmaya başladı.Yüzü daha önce geçirdiği sara nöbetinin etkisiyle yere düşmesinden sebep yara bere içindeydi.Hatta biri yeni mühür bağlamış eliyle onu oynayıp derin düşüncelere daldı.Evde yeni evlendiği karısının kanser hastalığını mı düşünüyordu.Ya da yeni doğan çocuğunu mu düşünüyordu kimbilir.

                            ***

         Ben de dokuz on yaşlarındayken Hacı Musa Camisinin üst tarafındaki su deposunun çevresinde keçi güderken Arı kovanlarının arasında sırtında bir tüfekle boyacı şeref dolaşıyordu.Sonra birden düştü yere tüfek altında kaldı. Yüzüstü elektrik verirler gibi titredi öylece vücudu.Tüfek patlayacak diye çok korktum dokuz on yaşımdayım o zamanlar yanına gidip yardım edemedim.Bir süre sonra kalktı yerinden.Ne olduğunu anlamadan etrafına bakındı .Yere düşen tüfeğini aldı.Tozlu ve kuru otlu yere düştüğü için üzeri toz kir içinde kaldı.Üstünü elleriyle çırpmadan yol aldı.Evine gitti.

                       ***

         Günler böyle geçerdi hep Boyacı Şerefin.

Eşinin çocuğunun rızkını kazanmalıydı.Gecenin geç saatlerine kadar kahvehane aralarında dolaştı durdu .Çay ocaklarının altı sönüp kahvehaneler kapanınca eve gitmeye karar verirdi.Boya sandığınıda kahvehaneye emanet bırakırdı.

       

      Yine bir gün hava kış mevsiminden dolayı soğuktu.İki elini pantolonun cebine soktu ve yola koyuldu.

       

       Gökte yıldız ve ayın olmadığı kapkaranlık bir geceydi.Uyku bile uykuda .Sessiz, simsiyah bir gece.Çaylık sokağında akan çayın dahi sesi yok.Soğuktan donmuş durumda.Elektrik direğindeki lamba yolu aydınlatamıyor.Göz gözü görmüyor adeta.Çünkü sokak çocuğu elinde sapanla lambaya nişan almış ve patlamış durumda.

         

       Çaylık sokağındaki yoldan bir metre yüksekliğindeki dar patikada Boyacı Şeref ilerliyordu. Hayat bana çok acımasız diye düşündü nedenini bilmeden. Gecenin ortasında akan çayın bile buz tuttuğu havada üzerinde bir pantolon bir gömlek delikanlı ilerliyordu. 

Beyninde şimşekler çaktı yine boyacı Şerefin.Patikadan bir metre yükseklikteki akan buz tutmuş suyun üzerine düştü.

Titreyen vücudu ve gününde yorgunluğuyla baygınlık geçirdi.

   

    Gökyüzü ağladı adeta bu garibe.Yağmur taneleri soğuğunda etkisiyle kara dönüştü.Düşen her Kar tanesi boyacı şerefin sıcak teninde eridi.Zaman geçti.Kar taneleri Boyacı şerefin üzerinde erimemeye başladı.Soğudu bedeni çünkü.

      Gün aydınlandı.Görenler oldu orada .Vücudu kaskatı kesilmişti Boyacı Şerefin .Siyah boya lekeli ellerini tuttular nabzı atmıyor ciğeri hareket etmiyordu.

      

      Adli raporunda sara hastalığından değilde donarak öldüğü yazılıydı. 

Allah Rahmet eylesin.

2 Yorumlar

0 oy
(200 puan) tarafından
Allah rahmet eylesin
0 oy
(3.8k puan) tarafından
Allah rahmet eylesin,çok yazık geride kalanlara.

1k Hikayeler

1.4k Yorum

549 kullanıcı

...